overzicht

Zo'n duizend Brabantse kinderen in Blijf-van-mijn-lijf-huis of daklozenopvang

housing first

Gepubliceerd: 19-04-2017

Een kleine duizend Brabantse kinderen wonen noodgedwongen in een opvang: de helft in een soort blijf-van-mijn-lijfhuis, de andere helft bivakkeert temidden van daklozen. Dat is de raming van Joep Verboeket, directeur van stichting Het Vergeten Kind. ”Ze komen als pakketje met hun moeder mee, als die vlucht voor huiselijk geweld”, vertelt hij. ”Of ze worden tegelijk met hun ouders op straat gezet.” Dat laatste gebeurt als hun vader en moeder een hoge huurschuld hebben, verslaafd zijn, een wietkwekerij runnen, crimineel zijn of voor overlast zorgen. Dat schrijft het Brabants Dagblad.

Junks en zwervers

Landelijk gaat het om 7300 kinderen, die gemiddeld vier maanden in zo’n opvang blijven. Ze moeten zich zien te handhaven tussen de huilende vrouwen, de junks, de asocialen, de criminelen en de zwervers.

”Ze hebben het daar niet makkelijk”, zegt Verboeket. ”Een voorbeeld: een kind in de maatschappelijke opvang loopt ’s nachts over de gang naar de wc en komt dan een zombiejunk tegen die net gebruikt heeft.”

Of het kind zit in de vrouwenopvang in een huiskamer met vrouwen die klagen over mannen en ervaringen van mishandeling uitwisselen.

Zeven jaar ellende

Twee maanden geleden vroeg Het Vergeten Kind via een petitie met bijna 64.000 ondertekenaars aandacht voor deze jongeren. Want vaak is er geen aandacht, individuele begeleiding en hulp voor ze. ”Ze worden niet gezien.”

Terwijl een kind daar wel recht op heeft. Lian Smits, directeur van opvang Kompaan/De Bocht in Goirle waar veertig kinderen ’wonen’: ”Een kind dat in de opvang belandt, heeft veel meegemaakt. Bij huiselijk geweld heeft het gemiddeld zeven jaar ellende gezien. Misschien is het zelf ook mishandeld.”
”In ieder geval heeft het (door schaamte over armoede of verslaving bijvoorbeeld) jaren moeten zwijgen en is het in een isolement geraakt. Of de jongere heeft voor zijn ouder(s) moeten zorgen.”

Tranen in de ogen
Volgens Verboeket stonden bij staatssecretaris Van Rijn de tranen in de ogen toen hij in februari de verhalen bij de petitie hoorde. Van Rijn heeft gemeenten, die verantwoordelijk zijn voor de jeugdzorg, daarna opgeroepen iets aan deze problemen te doen.

”Tilburg doet het relatief goed. Maar er moet doorgepakt worden”, stelt de directeur van Het Vergeten Kind. ”Met meer aandacht zijn we er nog niet. Ander probleem is dat zo’n jongere geen millimeter privacy heeft. Vooral pubers hebben er last van dat ze nergens huiswerk kunnen maken of zich terugtrekken.”

Lian Smits herkent dat. ”Bij ons moeten ze de Playstation - belangrijk voor de afleiding - delen. Gelukkig verhuizen we binnen een paar maanden naar een andere locatie waar een gezin een eigen ruimte krijgt. Zo willen we bijdragen aan het welzijn van een kind in de opvang.”

Bron: Omroep Brabant

Overig nieuws


09-05-2025 - Factsheet autisme en overgang
09-05-2025 - Meer vraag naar patiëntenvertrouwenspersonen
09-05-2025 - Schizofrenie voorspelbaar met AI? Onderzoek toont veelbelovende resultaten
07-05-2025 - Pleidooi voor vaste rol psycholoog in euthanasie bij psychisch lijden
07-05-2025 - Jongeren met mentale gezondheidsproblemen ervaren sociale media anders
06-05-2025 - Bestuur instelling moet opstappen van inspectie
06-05-2025 - Patricia Esveld stopt als bestuurder van Pro Persona
06-05-2025 - MIND heeft zorgen over voorjaarsnota, maar ziet ook lichtpuntjes
05-05-2025 - Hoe hersenactiviteit verandert bij de overgang van vroege naar chronische psychose
02-05-2025 - Betere autismediagnostiek bij mensen met verstandelijke beperking
02-05-2025 - De link tussen slapeloosheid, angst en depressie
02-05-2025 - Probiotica verminderen negatieve gevoelens, maar vervangt geen antidepressiva
01-05-2025 - Aantal jongeren in jeugdbescherming laagst sinds 2015
30-04-2025 - Donkere persoonlijkheden van politici versterken politieke verdeeldheid
28-04-2025 - Volle bak!
28-04-2025 - ISTDP geeft aandacht aan onderliggende Cluster C persoonlijkheidsproblematiek
28-04-2025 - Psychische kwetsbaarheid in cabaretvorm
28-04-2025 - Placebo’s werken beter als je weet waaróm ze werken
28-04-2025 - De toxische gezinsdynamiek bij dwingende controle
28-04-2025 - De sprong
28-04-2025 - De podcasts
28-04-2025 - De bibliotheek
26-04-2025 - Ggz-pionier geridderd tijdens lintjesregen
25-04-2025 - Marktwerking in cruciale ggz wordt verder teruggebracht
24-04-2025 - Psilocybine: geen wondermiddel tegen alcoholverslaving, wél positieve bijeffecten
24-04-2025 - Nieuw bestuurslid Akwa GGZ vertegenwoordigt verpleegkundig perspectief
23-04-2025 - Uitspraak rechtbank: NZa mag HoNOS+ gegevens verzamelen
23-04-2025 - Leden vakbonden stemmen in met cao ggz
22-04-2025 - Menzis dwingt aanbieders om complexe psychische patiënten aan te nemen
22-04-2025 - Priovi, online therapie voor mensen met borderline, geeft hoopvolle resultaten
21-04-2025 - Drie miljard extra voor jeugdzorg

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Factsheet autisme en overgang

  • Meer vraag naar patiëntenvertrouwenspersonen

  • Schizofrenie voorspelbaar met AI? Onderzoek toont veelbelovende resultaten

  • Pleidooi voor vaste rol psycholoog in euthanasie bij psychisch lijden

  • Jongeren met mentale gezondheidsproblemen ervaren sociale media anders

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio