overzicht

Jongeren onderschatten gevaar 'alcoholposts’ op social media

verslaving (3)

Gepubliceerd: 01-06-2023

Veel jongeren posten regelmatig foto’s waarop ze met een glas bier of wijn in hun hand staan. Zulke ‘alcoholposts’ kunnen ertoe leiden dat leeftijdsgenoten meer alcohol gaan drinken. In een nieuw onderzoek vroeg communicatiewetenschapper Hanneke Hendriks studenten en scholieren wat zij als mogelijke oplossingen zien. ‘Jongeren onderschatten dit probleem.’

Volgens de communicatiewetenschapper posten jongeren veel berichten waarin alcohol een rol speelt. ‘Ze zeggen dat alcohol meestal per ongeluk in beeld komt en zien dit niet als een probleem. Slechts zeventien procent van de ondervraagden gaf aan deze posts problematisch te vinden. Als we dan vertelden dat die posts kunnen leiden tot meer alcoholconsumptie bij leeftijdsgenoten, gingen ze er vaak anders over denken.’

Hendriks en haar collega-wetenschappers ondervroegen zo’n 300 jongeren tussen de 16 en de 28 jaar: scholieren en studenten van verschillende opleidingsniveaus. ‘De jongeren bleken vooral behoefte te hebben aan waarschuwingen voor alcoholposts op social media. Ze scrollen en posten vaak op de automatische piloot en zouden daar best uitgetrokken willen worden,’ zegt Hendriks.

Alcoholposts

Zo’n zestig procent van de jongeren post weleens een foto met alcohol. Die foto’s roepen vaak positieve associaties op met drank. Het gaat vaak om feestfoto’s of foto’s van etentjes, waarop je een groep jongeren naast elkaar ziet staan of zitten met een glazen alcohol op tafel of in de hand. Op Instagram staan soms ook meer ingezoomde foto’s van bijvoorbeeld cocktails.

Uit eerder onderzoek van Hendriks bleek dat jongeren die zulke socialmediaposts voorbij zien komen, geneigd zijn meer te gaan drinken. Er was een duidelijk oorzakelijk verband: als jongeren op vrijdag een alcoholpost zagen, vergrootte dat de kans dat ze zaterdag gingen drinken en ook méér gingen drinken dan ze anders gedaan hadden.

Interventies

In dit vervolgonderzoek gingen de wetenschappers in gesprek met de jongeren. Via vragenlijsten en focusgroepen gaven de jongeren aan welke interventie hen het meest aansprak. Hendriks: ‘Ze dachten dat campagnes om meer bewustzijn te creëren niet goed zouden werken. Wél zijn ze voorstander van automatische waarschuwingen. Machine learning zou alcohol in posts kunnen herkennen en waarschuwen, bijvoorbeeld: ‘dit bericht bevat content over alcohol’ of ‘weet je zeker dat je een post met alcohol wil plaatsen?’ Zo zouden ze beter na gaan denken over hun socialmediagedrag.’ Naast waarschuwingen op social media zelf, zouden jongeren er ook graag aan herinnerd worden hoe een post kan overkomen op een toekomstige werkgever. ‘Dan zijn ze minder geneigd drinkfoto’s van zichzelf te plaatsen, uit angst voor een slechte reputatie.’

De automatische waarschuwing lijkt veelbelovend, maar kent ook haken en ogen, volgens Hendriks. ‘Dan zouden Facebook en Instagram zulke waarschuwingen moeten gaan doorvoeren. Je zou ook een browser-plugin kunnen ontwikkelen, maar dan moeten jongeren die zelf installeren. Het is de vraag of ze dat doen. Een andere optie is om trainingen te gaan geven op scholen, zoals nu al gebeurt over mediawijsheid: alcoholposts zouden daar onderdeel van kunnen worden. We hopen uiteindelijk dat jongeren zich bewuster worden van de mogelijke gevolgen van hun postgedrag.’

Bron (via Radboud Universiteit): ’Dealing with Alcohol-Related Posts on Social Media: Using a Mixed-Method Approach to Understand Young Peoples’ Problem Awareness and Evaluations of Intervention Ideas

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


13-05-2025 - ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’
13-05-2025 - Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer
12-05-2025 - Familieopstellingen
12-05-2025 - “You’re treating me like an animal!”
12-05-2025 - Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?
12-05-2025 - Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
12-05-2025 - Waal
12-05-2025 - Persoonlijkheidsdiagnostiek, een praktische gids
12-05-2025 - Mijn verloren dochter. Rouw om mijn springlevende oogappel
12-05-2025 - De podcasts
12-05-2025 - De bibliotheek
09-05-2025 - Factsheet autisme en overgang
09-05-2025 - Meer vraag naar patiëntenvertrouwenspersonen
07-05-2025 - Pleidooi voor vaste rol psycholoog in euthanasie bij psychisch lijden
07-05-2025 - Jongeren met mentale gezondheidsproblemen ervaren sociale media anders
06-05-2025 - Bestuur instelling moet opstappen van inspectie
06-05-2025 - Patricia Esveld stopt als bestuurder van Pro Persona
06-05-2025 - MIND heeft zorgen over voorjaarsnota, maar ziet ook lichtpuntjes
05-05-2025 - Hoe hersenactiviteit verandert bij de overgang van vroege naar chronische psychose
02-05-2025 - Betere autismediagnostiek bij mensen met verstandelijke beperking
02-05-2025 - De link tussen slapeloosheid, angst en depressie
02-05-2025 - Probiotica verminderen negatieve gevoelens, maar vervangt geen antidepressiva
01-05-2025 - Aantal jongeren in jeugdbescherming laagst sinds 2015
30-04-2025 - Donkere persoonlijkheden van politici versterken politieke verdeeldheid
28-04-2025 - Volle bak!
28-04-2025 - ISTDP geeft aandacht aan onderliggende Cluster C persoonlijkheidsproblematiek
28-04-2025 - Psychische kwetsbaarheid in cabaretvorm
28-04-2025 - Placebo’s werken beter als je weet waaróm ze werken
28-04-2025 - De toxische gezinsdynamiek bij dwingende controle
28-04-2025 - De sprong
28-04-2025 - De podcasts

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’

  • Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer

  • Familieopstellingen

    van de redactie
  • “You’re treating me like an animal!”

    column van Jorn Albers
  • Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?

    Willem Gotink

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio